logo

Otwarcie Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie

14 grudnia br. o godz. 12.00 uroczyście otwarto Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka przy ul. Konstytucji 3 Maja 36 w Grajewie. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, multimedialna, której ekspozycja opiera się na interakcji z odwiedzającymi. Całość podzielona jest na konkretne strefy, które w sposób narracyjny opowiadają o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa.

W uroczystości udział wziął Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Muzeum Mleka mieści się w Grajewie, przy ul. Konstytucji 3 Maja 36, w budynku przy pływalni miejskiej. Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka powstało w ramach realizacji projektu pn. „Rozwój oferty turystycznej Miasta Grajewo poprzez inwestycje w budowę infrastruktury turystyczno ‐ rekreacyjno ‐ sportowej”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007‐2013.

Muzeum ma przede wszystkim charakter multimedialny, powinno zadowolić zarówno młodszych jak i starszych miłośników tego napoju. Zostało podzielonych na 7 stref:

1. Strefa Łąka – znajdziemy na niej kolorowe, na wpółautomatyczne kolorowe zwierzęta na których znajdziemy bardzo ciekawe informacje dotyczące np. tego, jakie zwierzeta dają mleko.

2. Historia i kultura – Widzowie poznają drogę jaką mleko przeszło w historii człowieka

3. Powrót do przeszłości – Wchodzimy tu do imitacji obory, gdzie są wystawione eksponaty, które służyły na przestrzeni lat w mleczarstwie. Mozna też sprawdzić swoje umiejetności w dojeniu krowy (sztucznej).

4. Droga mleka – Dzięki muzeum nareszcie poznamy, jaką musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika aż do naszych domów – a wszystko w formie interaktywnych zadań, aplikacji dla najmłodszych. Starsi zaś z chęcią pewnie zapoznają się z historią Polskiej Spółdzielni Mleczarskiej

5. Bar mleczny – Tu znowu powrót do przeszłości, tym razem tej niedalekiej – do czasów PRL-u. W sprytnej imitacji ówczesnego baru mlecznego będziemy mogli się przekonać nie tylko jak to wówczas wyglądało ale i pośmiać się przy urywkach znanych polskich komedii z tamtych lat

6. Laboratoriuum – Gratka dla najmłodszych naukowców – dzieci przez mikroskop mogą dokładnie poznać z czego składa się mleko, a specjalna wirówka pokaże jak oddzielana jest śmietalan od mleka. Dowiemy się nawet dlaczego mleko jest białe, a ser żółty ma dziurki

7. Mleko na co dzień – Zastosowanie mleka w kosmetyce, żywieniu, medycynie

Muzeum czynne jest codziennie, w godz. 10-18

(mk)

Źródło: www.wrotapodlasia.pl