logo

„Podlaskie Zasilaną Naturą” na EXPO w Mediolanie

Województwo Podlaskie zachwyciło podczas Wystawy Światowej EXPO w Mediolanie. Od poniedziałku 11 maja podlaską ekspozycję obejrzało kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających z całego świata.

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i lokalnych przedsiębiorców udało się stworzyć pełny obraz regionu i zaprezentować niezwykle atrakcyjną ofertę województwa, która zachwyciła przybywających do nas gości. Podlaskie zaistniało w kilku przestrzeniach EXPO, w tym m.in. na scenie przed Pawilonem, w Sali Regionów oraz w Sali Kinowej. Podlaska prezentacja koncentruje się wokół mariażu tradycji i nowoczesności, nawiązując do hasła „Wyżywienie planety. Energia dla życia”, które stało się mottem tegorocznej Wystawy Światowej. Pokazaliśmy więc podlaską wytwórczość – zarówno tę tradycyjną, jak i nowoczesną. Zainteresowani mogli zapoznać się z osiągnięciami branży mleczarskiej, promowanej pod hasłem „Podlaskie. Rzeka mleka”. Nie zabrakło także produktów mniejszych wytwórców wytwarzanych tradycyjnymi metodami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Specjalnie na potrzeby EXPO przygotowane zostały kompozycje filmowe, w których dziewicza przyroda stała się punktem wyjścia dla zdrowej, ekologicznej żywności.

O doskonałych właściwościach smakowych podlaskich specjałów przekonywał podczas pokazu kulinarnego Karol Okrasa. Mistrz kuchni w zabawny i atrakcyjny sposób, podkreślał sentyment do Polski Wschodniej, w szczególności do Podlasia. W serwowanych przez niego daniach znalazły się m.in. produkty Ziołowego Zakątka Mirosława Angielczyka, Olejowego Raju Kamili Zubryckiej. Wszystkie podlaskie smaki, w tym również sękacz, naturalne soki z aronii i jabłek, prezentowały się w okazałej, specjalnie przygotowanej ekspozycji na terenie Pawilonu.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się interaktywna gra rowerowa przygotowana przez Laboratorium Obrazu Krzysztofa Kiziewicza, do której ustawiały się długie kolejki. Jej uczestnicy przemierzają najbardziej urokliwe zakątki regionu, rywalizując na specjalnie przygotowanych rowerach w kształcie łosia i żubra, autorstwa Adriana Łucejko.

W osobnej przestrzeni prezentowany był dorobek artystów i projektantów rodem z województwapodlaskiego. Byli wśród nich AZE Design – Anna i Artur Puszkarewicz, Małgorzata Dmitruk oraz Elwira Horosz. Prezentację uzupełniały dywany z kolekcji „FOLK”, produkowane przez Fabrykę Dywanów „AGNELLA” S.A.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy „Cząstka Podlasia” oraz materiały filmowe przygotowane przez GO Podlasie oraz grupę Discovery Polska, pokazujące województwo z różnych perspektyw. Stałej ekspozycji Województwa Podlaskiego towarzyszyły elementy interaktywne zachęcające widzów do odwiedzenia Pawilonu oraz interakcji – występy grupy tanecznej Fair Play Crew oraz pokazy i warsztaty garncarstwa Pawła Piechowskiego promującego Szlak Tradycji Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego.

Cała prezentacja województwa została zbudowana w oparciu o System Identyfikacji Wizualnej autorstwa Leona Tarasewicza. Nawiązuje również do hasła „Podlaskie Zasilane Naturą”.

Gra rowerowa

Ogromną popularnością w Pawilonie Polski podczas Wystawy Światowej EXPO cieszy się gra rowerowa, przyciągająca tłumy zwiedzających. Jest to interaktywna gra na żywo, która za pomocą obrazu video prezentuje najbardziej atrakcyjne miejsca regionu Podlaskiego. W instalacji wykorzystano specjalnie wykonane rowery typu cruiser, promujące zarówno aktywną turystykę i ekologię, ale też nowoczesny design autorstwa podlaskich projektantów. Uczestnik gry jadąc na prawdziwym rowerze „przemierza” wraz z filmowym obrazem najciekawsze zakątki regionu. Rowerom i uczestnikom nadano postaci podlaskich zwierząt – łosia i żubra, a rywalizujący ze sobą gracze zdobywają też punkty. Interaktywna wyprawa w plener na jedynych w swoim rodzaju, pięknych i oryginalnych rowerach rodem z regionu Podlaskiego.

Autorzy: Krzysztof Kiziewicz, Yacine Sebti, Maciej Szupica, Adrian Łucejko, Sebastian Łukaszuk.

Źródło: www.baszko.pl